0

Wykrywacz kłamstw SMS

Okazuje się, że bardzo łatwo możemy dowiedzieć się czy nasz konwersator smsowy okłamuje nas w wysyłanych wiadomościach. Do takich wniosków doszli naukowcy z Bringham Young University. Uważają oni, że im dłużej czekamy na odpowiedź, tym bardziej możemy się w niej spodziewać jakiegoś kłamstwa, ponieważ nadawca ma dłuższą chwilę na wymyślenie jakiejś bajki. Ludzie kłamliwi spędzają znacznie więcej czasu na napisaniu wiadomości zwrotnej, jest ona także znacznie krótsza. Wyniki badania nie są czymś zupełnie zaskakującym. Już od wielu lat istniało przekonanie, że smsy sprzyjają kłamstwom. Możemy także sądzić, co potwierdzają wyniki innego badania, że komunikacja niewerbalna ułatwia nam na poświadczania nieprawdy. Zdecydowanie gorzej jest zrobić to podczas zwykłej rozmowy. Podczas wysyłania wiadomości sms nadawca nie zdradza swoich emocji poprzez mimikę twarzy czy też wykonywane gesty, a tym bardziej uczuć.
Wielu naukowców z Bringham Young University zaangażowało się w badaniach nad poprawą wykrywalności mobilnych kłamstw. Rozmowy online dają podstawę wielu przestępstwom. Często nie wykryjemy przy tym prawdziwej tożsamości rozmówcy.
Minie jeszcze wiele lat nim naukowcy usprawnią system wykrywania kłamstw online – cały czas nad tym pracują jak podaje nam Tom Meservy. Być może kiedyś staniemy się świadkami wykrywacza kłamstw online.

Adam Lewandowski

Fanatyk technologii internetowych. Od 10 lat prowadzi Spółkę Akcyjną zajmującą się budowaniem i kreowaniem wizerunku w Internecie. Zapraszam serdecznie do czytania ciekawych artykuł plus do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *